تعداد موشکهاي بالستيک r-17 کره شمالي

شنبه 06 شهريور 1395

موشکهاي کره شمالي

کره شمالي چه تعداد موشک R-17  در اختيار دارد؟

"آر-17 (R-17)"  یکی از موشک های بالستیک کره شمالی است که توسط یگان های موشکی ارتش این کشور در دهه 60 تا 70 میلادی عملیاتی شده است.

به ادامه مطلب برويد

موشک "آر-17" چه ویژگی هایی دارد؟

این موشک نسخه بهینه شده موشک اسکاد B تا D است که دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است.  موشک   "آر-17 (R-17)" دارای A،B و C است.

**موشک " R-17 " مدل A

این موشک از سال 1962 تولید آن آغاز شده و طراحی کلی آن الهام گرفته از مدل موشک‌های  "اسکاد-بی (Scud-B)" است. این موشک با طول 25/11 متر، قطر88/0 میلی‌متر، خطای 450 متر، وزن کلی 5 هزار و 900 کیلوگرم دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است.

سرجنگی این موشک شیمیایی بوده و می‌تواند از لانچرهای متحرک شلیک شود. سوخت موشک مذکور مایع است. موشک "R-17" مدل A را کشورهایی همچون افغانستان، آذربایجان، بلاروس، بلژیک، جمهوری چک، رومانی، اسلواکی، جمهوری عربی سوریه، ویتنام و یمن در اختیار دارند.


**موشک "R-17 "  مدل B

موشک "R-17 "  مدل B با طول بیش از 11 متر، قطر قریب به یک متر، وزن کلی 6 هزار و 400  کیلوگرم و سرجنگی 600 کیلوگرم دارای قابلیت از بین بردن اهداف با برد کوتاه است.

برد این موشک 550 تا 600 کیلومتر بوده که نسبت به "R-17" مدل A، قریب به دو برابر ارتقا برد داشته است. سر جنگی "R-17 "  مدل B با قابلیت شدیدالانفجاری داشته و خطای موشک مذکور 700 متر است. هدایت موشک مذکور اسنیزی و سوخت آن مایع است.

سایت میسایل تریت (Missile Threat) درباره موشک "R-17" نوشت: این یک موشک برد کوتاه با لانچر متحرک بوده که با سوخت مایع کار می‌کند.  این سایت ادامه داد: موشک کلاس "اسکاد" با طول بیش از 10 متر قطر بیش از 80 سانتی متر وزن سرجنگی بیش از 700  کیلوگرم و برد 800 کیلومتر از سال 1992عملیاتی شده است.

این سایت با اشاره به اینکه در ابتدا موشک "اسکاد ای" به استعداد 100 موشک و لانچر ساخته شد، عنوان داشت: بعدها موشک مذکور بهینه سازی گردید و مدل‌های "اسکاد بی" و ... تولید شد و در دو دهه اخیر حداقل در 10 کشور همچون اتحادی جماهیر شوروی سابق ( فدراسیون روسیه کنونی) از آن بهره می‌برند.

سایت "میلیتاری تودی (Military -Today) درباره موشک "R-17" نوشت: این موشک بالستیک ساخت اتحادیه جماهیر شوروی سابق بوده که می‌تواند مواضع نیروی‌های مهاجم ، پست فرماندهی را مورد هدف قرار دهد.

** موشک "R-17 " مدل  C

طراحی "R-17" الهام گرفته از موشک "اسکاد-دی (Scud-D Missile)  " بوده که از نظر طول موشک و برد با موشک R-17 مدل B متفاوت است.


"R-17" مدل C با طول بیش از 12 متر، قطر 0.88 میلی‌متر، وزن کلی 6 هزار و 500 کیلوگرم، برد 300 کیلومتر، دارای یک سر جنگی 985 کیلوگرم است و دارای سر جنگي شیمیایی، شدیدالانفجار یا هسته‌ای است و سوخت این موشک مایع است.

گزارش منابع رسانه ای نشان می دهد که ارتش کره شمالی دست کم 600 فروند از انواع مدل های موشک "آر-17" را در اختیار دارد و این پتانسیل در سال های اخیر بارها برای ایجاد بازدارندگی در مقابل آمریکا آزموده شده است.

خبرگزاری رویترز اخیرا گزارش داد که آمریکا یک فروند موشک شلیک شده کره شمالی رهگیری کرده است که پیش از فرود آمدن در دریای ژاپن، مسافتي حدود 480 کیلومتر را طی کرده است.

به نظر می رسد این موشک از مدل های "آر" یا "کا ان" باشد؛ چرا که ارتش کره شمالی بارها در 3 ماه اخیر این موشک ها را روی لانچر فرستاده است.

" ژنرال  "جیمز سایرینگ" رئیس آژانس دفاع موشکی آمریکا در مجمعی در مرکز دفاع فضایی و موشکی آمریکا گفت: "کره شمالی در سال جاری آزمایش‌های موشکی بیشتری انجام داده که در ماه اوت سال جاری بیشتر از هر زمان دیگری بوده است

باشگاه خبرنگاران جوان


مطالب مرتبط

تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به مجله اينترنتي هلو است. || طراح قالب avazak.ir