close
تبلیغات در اینترنت
دیروز و امروز در روابط دو کشور ایران و آمریکا

 

نصرت اله تاجیک با انتشار مطلبی در وبلاگ شخصی آورده است : انچه دیروز و امروز در روابط دو کشور ایران و آمریکا اتفاق افتاده و روند جدید که در حال شکل گرفتن است بسیار پر مفهوم اما به این معنا نیست که همه چیز بین دو طرف حل شده و یا خواهد شد.

 به ادامه مطلب برويد

 

 گرداوري : مجله سياسي هلو

نصرت اله تاجیک با انتشار مطلبی در وبلاگ شخصی آورده است : انچه دیروز و امروز در روابط دو کشور ایران و آمریکا اتفاق افتاده و روند جدید که در حال شکل گرفتن است بسیار پر مفهوم اما به این معنا نیست که همه چیز بین دو طرف حل شده و یا خواهد شد.
[باله روابط ایران و امریکا!]

این مطلب که در سایت خبری تحلیلی خبرآنلاین منتشر شده است می افزاید :سیاست محل صبوری، دقت نظر و تداوم برای نیل به اهداف ترسیمی است و در سطوح مسئولین دو کشور اراده برای عبور از تنشهای غیر ضروری و اتخاذ تعامل سازنده فراهم و روند تدریجی حل مشکلات از طریق ارتباط مستیم و بدون واسطه آغاز شده است.  گرداوري : مجله سياسي هلو
اما از این به بعد دیپلماتهای دو کشور باید با دور اندیشی، متانت و عبور از ابتکارات شخصی و نهادینه کردن گفت و گو از میدان مینی که مخالفین تعامل سازنده دو کشور ایجاد کرده و خواهند کرد با مهارت و نوک پا بگذرند.
ظریفی میگفت رقص باله وزاری خارجه دو کشور در این میدان جالب، دیدنی و آموزنده است و سفارش تهیه فیلم کارتونی آن به کمپانی والت دیسنی داده شده است تا منبعد در انتهای کارتونهای تام و جری پخش شود و کودکان دو کشور از دیدن آن محظوظ شوند، امیدی به بزرگان نیست!
سیستم سیاسی اداری آمریکا پیچیده است، اما مهمتر از این مشکل ساختاری که قابل تحمل است نحوه کارکرد و اهداف سیاسی آمریکا در منطقه است که نیازمند دقت نظر و توجه است. هم ما باید برای آمریکا حساب جداگانه ائی باز نموده و از هیجان و برخورد احساسی دوری کنیم و اهداف و برنامه هایش را و آنچه که به حوزه امنیتی ایران مربوط می شود رصد و دغدغه هایمان را با گفت وگومطرح و نگذاریم بر ضخامت دیوار بی اعتمادی افزوده شود و هم آمریکا باید نقش منطقه ائی ایران را بپذیرد و از بهم ریختگی بیشتر ژئوپلیتیک منطقه خودداری کند.
تنها راه برقراری این معادله فرصت دادن به دیپلماسی و گفتگو بین دو کشور است و پرهیز از پا گذاشتن روی پوست خربزه ائی که دیگران خربزه را خورده و پوستش را زیر پای ما می اندازند!  گرداوري : مجله سياسي هلو
مقاله 'آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا' که سه روز پیش در این وبسایت نوشتم و در آن پیشنهاد داده بودم که در جریان مذاکره برای آزادی ملوانان آمریکائی از جزیره فارسی، به سرنوشت زندانیان ایرانی درآمریکا توجه شود تقریبا'ده برابرسایرمقالات مورد توجه و نظر خوانندگان قرار گرفت و پیشنهادات بیشماری بر آن نوشته شد که نشان دهنده حساسیت افکار عمومی مردم کشورمان به این مساله بود.
در آنجا ذکر کردم منطقه در شرایط بسیار خطرناک و حساسی قرارگرفته و یک اشتباه کوچک میتواند باعث بهم ریختن آن بشود و دودش توی چشم همه برود لذا باید خیلی پخته و با مسئولیت با تحولات درون و بیرونی منطقه برخورد نموده و متوجه اهداف و روشهای تخریبی کشورهائی همچون عربستان و ترکیه بود که سیاست و روش آنها باعث بهم ریختگی منطقه شده است.
امروز نیز خوشبختانه همزمان با انجام آخرین مراحل تشریفاتی و اداری اجرا شدن برجام خبر آزادی 7 نفر از زندانیان ایرانی در امریکا و 5 نفر زندانی آمریکائی در ایران به رسانه ها راه یافت. توافق مبادله زندانیان پس از 14 ماه مذاکره و ظرف 24 ساعت گذشته به دست آمده است و گفته می شود نتیجه مذاکرات مستقیم دو وزیر خارجه است.
از این مناسبت میمون و ازادی انسانهای بی گناهی که احتمالا' گرفتاری آنها بیشتر نتیجه سوء ظن بیمورد دولتها نسبت به یکدیگر بوده است و بازگشت آنان به کانون گرم خانواده هایشان باید خوشحال بود. به همان میزانی که از رفع تحریمهای ظالمانه و غیر ضروری که در شان ملت ایران نیز نبود باید ابراز شادمانی نمود باید به آینده و بهبودی زندگی و رفاه مردم کشورمان نگریست و نباید از قدرت گفت و گو در داخل و خارج ، سعه صدر و مصالحه غافل شد. اینکه دولتها و حکومتها به مسئولیت ذاتی خود عمل نموده و به سرنوشت شهروندان خود توجه داشته باشند را باید ارج نهاد و تشویق و تشکر نمود انشاالله!

گرداوري : مجله سياسي هلو

منبع: ايرنا

  • تاريخ ارسال : یکشنبه 27 دي 1394
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی