مجله اينترنتي هلو

لازم بود بعد از سفر پوتین به تهران سفری به کشوری سوریه انجام می‌شد/ پیش‌بینی می‌کنیم وضعیت منطقه در کوتاه مدت به وضعیت قبلی بازنخواهد گشت

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با حضور در برنامه متن و حاشیه شبکه سوم سیما به تشریح آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت.

به ادامه مطلب برويد

   
ولایتی در برنامه متن و حاشیه مطرح کرد؛

از رفت و آمد سردار سلیمانی به مسکو تا بشار اسد خط قرمز جمهوری اسلامی ایران

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با حضور در برنامه متن و حاشیه شبکه سوم سیما به تشریح آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت.
لازم بود بعد از سفر پوتین به تهران سفری به کشوری سوریه انجام می‌شد/ پیش‌بینی می‌کنیم وضعیت منطقه در کوتاه مدت به وضعیت قبلی بازنخواهد گشتبه گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ،"علی‌اکبر ولایتی" مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با حضور در برنامه متن و حاشیه امشب شنبه 14 آذرماه به بررسی آخرین تحولات منطقه پرداخت.
 لازم بود بعد از سفر پوتین به تهران سفری به کشور سوریه انجام شود
در ابتدای این برنامه ولایتی در خصوص دلیل سفر خود به کشور سوریه اظهار داشت: برای این که ایران به عنوان محور اصلی مقاومت در منطقه و ایستادگی در برابر استعمار جهانی صهیونیست در منطقه است.
وی اضافه کرد: متحدین ایران، در محور مقاومت، عراق، لبنان و سوریه هستند که اخیراً روسیه به آن پیوسته است.
مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با بیان این که ایران تکیه‌گاه همه مسلمانان و به خصوص کشورهای خط مقاومت است اظهار داشت: این رفت‌وآمد مکرر و با فواصل نزدیک و تبادل‌نظر در یک شرایط بسیار سخت و حساسی که منطقه با آن مواجه است کاملاً طبیعی است ضمن این که بعد از سفری که آقای پوتین به تهران داشتند و گفتگوهای بسیار مهم و محتوایی و استراتژیکی که آقای پوتین با مقام معظم رهبری و دکتر روحانی داشتند لازم بود این سفر انجام شود تا آقای بشار اسد و سید حسن نصرالله و دیگر مقامات لبنان و سوریه در جریان آخرین تحولات سیاسی قرار بگیرند.
درخواست دولت قانونی سوریه از روسیه، دلیل اصلی حضور این کشور در تحولات سوریه است
ولایتی همچنین در خصوص دلیل اصلی حضور روسیه در تحولات کشور سوریه اظهار داشت: درخواست دولت قانونی سوریه از روسیه برای مداخله در تقابل با ابرقدرت‌های غربی و عوامل منطقه‌ای آن‌ها است که امنیت و تمامیت ارضی سوریه را 5 سال به خطر انداختند دلیل اصلی حضور روسیه در تحولات کشور سوریه است.
وی همچنین در خصوص سفر سردار سلیمانی به روسیه و این که برخی‌ها عنوان می‌کنند سفر سردار سلیمانی برای مجاب کردن مقامات روسی برای حضور پررنگ این کشور در سوریه است گفت: قبل از این که آقای پوتین به ایران سفر کنند یکی از مقامات روسی اعلام کرده بود که ما و ایران به سمت روابط استراتژیک پیش می‌رویم که در این جا مقامات جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقادند که رابطه ایران و روسیه باید یک رابطه بلندمدت، ثابت و همه سو نگر باشد لذا در یک چنین شرایطی رفت‌وآمد سیاسیون بین ایران و مسکو و سفر سردار بزرگ ما سردار سلیمانی برای تبادل‌نظر با مقامات آن‌ها امری قابل پیش‌بینی و قابل انتظار است.
مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با تاکید بر این که رفت‌وآمد سردار سلیمانی به کشور سوریه و هماهنگی با مقامات روسیه در این اتحاد رو به گسترش میان ایران و روسیه و کشورهای منطقه امری طبیعی است تصریح کرد: ابعاد قضیه بسیار گسترده‌تر از چیزی است که نمود آن را می‌بینیم، یعنی قضیه منطقه و تنشی که در منطقه به وجود آمده مانند کوه یخی است که 1 پنجم آن روی آب و 4 پنجم آن زیر آب است و ممکن است هر لحظه گسترش پیدا کند
 پیش‌بینی می‌کنیم وضعیت منطقه در کوتاه مدت و حتی در میان‌مدت به وضعیت قبلی بازنخواهد گشت
ولایتی خاطرنشان ساخت: پیش‌بینی می‌کنیم در کوتاه مدت و حتی میان‌مدت نشود که وضعیت منطقه را به وضعیت قبلی خود بازگرداند.
روسیه به تنهایی نمی‌تواند منافع خود در خاورمیانه را تأمین کند
وی در پاسخ به این که آیا روسیه با عملکرد فعلی‌اش به محور مقاومت پیوسته است بیان داشت: طبیعی است که هر کشوری در درجه اول به دنبال منافع خود است اما در بسیاری از مواقع منافع هر کشوری در تعریف با منافع جمعی متحدینش تعریف می‌شود لذا روسیه به تنهایی نمی‌تواند از منافع خود در منطقه خاورمیانه و در نزدیکی مرزهای خود دفاع کند مضاف بر این که خطر گسترش داعش به آسیای مرکزی و قفقاز باعث شده که مقامات روسیه بارها عنوان کردند اگر از خطر داعش جلوگیری نکند فردا باید پشت دروازه‌های مسکو با داعش مقابله کنند.
مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل اظهار داشت:  تفاوت این جنگ با جنگ‌های دیگر این است که کشورهای ظاهراً کوچک نقششان به مراتب گاهی از قدرت‌های بزرگ بیشتر است و نمونه آن ایران است که یک قدرت منطقه‌ای اما با نفوذ بین‌المللی است.
وی با تاکید بر این که بی‌تردید نقش ایران در تحولات سوریه از همه کشورها بیشتر است گفت: پیش از این بارها گفته‌شده  اگر کمک جمهوری اسلامی ایران به دولت سوریه نبود دولت سوریه ساقط شده بود اما ایران با پایمردی ایستاد تا این که امروز مشاهده می‌کنیم که کشورهای دیگر نیز به ترتیب به این سمت می‌آیند و بدانید که در آینده نه چندان دور نیز کشورهای دیگری در سطوح مختلف حتی به گفته برخی قدرت‌های بزرگ جهانی به مجموعه مقاومت خواهند پیوست.
 هدف کشورهای غربی از مطرح کردن خاورمیانه بزرگ از هم پاشیدن خاورمیانه بود
وی در ادامه برنامه با اشاره به طرح خاورمیانه بزرگ گفت: هدف کشورهای غربی از مطرح کردن خاورمیانه بزرگ از هم پاشیدن خاورمیانه بود به طوری که آن ها از لیبی شروع کردند و بعد به عراق و سوریه و یمن و افغانستان رفتند لذا بنای آن ها از هم پاشیدن کشورهای اسلامی از یکدیگر است.
ولایتی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه نگاه بشار اسد به تحولات صورت گرفته در منطقه چیست گفت: ایشان از اینکه نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مردمی کشورش توانستند به پیروزی های خوبی دست یابند خرسند است و لذا امیدوار به پیروزی نهایی است.
نماینده ولی فقیه در امور بین الملل در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه تنش میان روسیه و ترکیه چه اثراتی بر تحولات منطقه خواهد گذاشت خاطر نشان کرد: کاهش تنش میان روسیه و ترکیه بهتر است صورت گیرد زیرا به مصلحت نیست روابط این دو کشور در حالت تنش افزایش پیدا کند.
ضرورت کاهش تنش میان روسیه و ترکیه
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه هر دو کشور همسایه ایران هستند گفت: نباید تنشی بر تنش های منطقه اضافه شود زیرا به مصلحت امنیت منطقه، سوریه و ترکیه نیست. 
وی با اشاره به اینکه هر کشوری مصالح خود در نظر می گیرد افزود: ما به عنوان همسایه وظیفه داریم تنش میان این دو کشور را پایین بیاوریم این در حالی است که برخی از محافل سیاسی ترکیه حدود را نگه نمی دارند و این موضوع به مصلحت آن ها نیست.
ولایتی با بیان اینکه زمان می گذرد و موضع گیرانه مدبرانه یا غیرمدبرانه ای از سوی آن ها اتخاذ می شود ادامه داد: توصیه ما این است که آن ها در اظهارنظرهای خود دقت لازم را داشته باشند و دورنگرانه به موضوعات بایندیشند.
نماینده ولی فقیه در امور بین الملل با تاکید براینکه نباید بیش از این بر روی آتش دمید گفت: هر کشوری باید حد و اندازه خود نگه دارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تاثیرگذاری ایران در صحنه بین الملل ادامه داد: سخنان خارج از محاسبات دقیق چیزی جز تنش ایجاد نمی کند.
وی با اشاره به خواسته های عدالت خواهانه ایران و طرفداری از مقاومت در منطقه بیان کرد: ایران همواره بر موضع عدالت خواهانه خود تاکید می کند.
ولایتی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون ناراحتی اردوغان از مطرح کردن روسیه مبنی بر فروش نفت این کشور به داعش ادامه داد: روس ها عکس های لازم را از فروش نفت داعش از سوی ترکیه را انجام دادند لذا سندهای لازم را روسیه ارائه کرده است.
نماینده ولی فقیه در امور بین الملل با اشاره به اینکه هر کشوری باید در حوزه اختیارات خود کارهایش را به جلو پیش ببرد خاطر نشان کرد: سوریه باید راجع به چگونگی تمامیت ارضی خود تصمیم گیری کند و لذا دولت عراق هم نیز باید پیرامون تمامیت ارضی خود تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ایران بنای دخالت در کشورها را ندارد گفت: آمریکا در تنش به وجود آمده حساب شده کار می کند لذا حمایت روسیه از سوریه قابل پنهان کردن نیست زیرا این امر بنا به دعوت صورت گرفته است. 
حضور در صحنه سیاسی به معنای کنار آمدن با آمریکا نیست
ولایتی با اشاره به اینکه ایران نقش مهمی را در منطقه ایفا می کند افزود: ایران باید در صحنه سیاسی حضور داشته باشد و این به معنای کنار آمدن با آمریکا نیست.
نماینده ولی فقیه در امور بین الملل با اشاره به اینکه کسی حق ندارد راجع به دولت آینده سوریه تصمیم بگیرد گفت: ایران نه با آمریکا و نه با غیرآمریکایی بر سر آینده سوریه کنار نمی آید زیرا آینده از آن ملت سوریه است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه آمریکا به هر کاری دست می زند تا بشار اسد را ساقط کند گفت: آمریکا هرگز موفق نخواهد شد. 
وی افزود: ترکیه، قطر، عربستان سه کشوری هستند که بیشترین کمک را به تروریست ها می کنند به طوری که ترک ها به سوریه آنقدر نزدیک شده بودند که شریک تجاری آن ها محسوب می شدند و از سوی دیگر نیز قطر با سوریه رابطه نزدیکی را برقرار کرده بود.
ولایتی افزود: آن ها درصدد بودند تا با نزدیک شدن به بشار اسد وی را از خط مقاومت بگیرند این در حالی است که موفق نشدند.
نماینده ولی فقیه در امور بین الملل با اشاره به اینکه این سه کشور بعدها به دلیل عدم موفقیت در رسیدن به هدفشان بر علیه دولت سوریه اقدام کردند افزود: تلاش این کشورها بر این بود تا بشار اسد را از خط مقاومت بگیرند اما نتوانستند و در نهایت علیه وی اقدام کردند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ایران بنا ندارد چه در میدان جنگ و چه در میدان سیاست پشت بشار اسد را خالی کند عنوان کرد: در آستانه اولین اجلاس وین وزیر خارجه روسیه چند بار با وزیر خارجه کشورمان تماس گرفتند تا بالاخره دولت جمهوری اسلامی تصمیم گرفت در وین شرکت کند لذا خواسته سوریه شرکت ایران در وین برای دفاع از این کشور بود. 
وی با اشاره به اینکه ایران، لبنان، عمان، عراق و روسیه در وین از سوریه حمایت کردند گفت: این 5 کشور با هم هماهنگ بودند تا بتوانند به اهدافشان دست یابند.
ولایتی در پاسخ به سوال پایانی مجری برنامه مبنی براینکه خط قرمز ایران در موضوع سوریه چیست گفت: بشار اسد خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است به دلیل این که از سوی مردم سوریه انتخاب شده است و رئیس جمهور قانونی این کشور است و لذا مردم سوریه باید در مورد سرنوشتشان تصمیم گیری کنند.
نماینده ولی فقیه در امور بین الملل با تاکید براینکه مردم سوریه باید در مورد حکومت خود تصمیم گیری کنند ادامه داد: کسی نمی تواند از خارج نظراتش را بر سوریه تحمیل کند.
منبع:باشگاه خبرنگاران
سايت هلو

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی