مجله اينترنتي هلو

واريکوسل چيست؟/علائم و درمان واريکوسل در مردان / مجله اينترني هلو

علائم و درمان واريکوسل در مردان

بخش پزشکي مجله اينترنتي هلو : واریکوسل معمولاً در زمان بلوغ شکل می گیرد و در طول زمان می تواند بزرگتر شود. اکثر وقت ها واریکوسل اصلاً مشکلی ایجاد نمی کند و بی زیان است. ولی بعضی واریکوسل ها می توانند سبب درد و مشکلات باروری شوند.

به ادامه برويد

کیسه ی بیضه، کیسه ای پوستی است که بیضه ها را داخل خود نگه می دارد. این کیسه همچنين حاوی سرخرگ ها و سیاه رگ هایی است که خون را به غدد تناسلی می رسانند. اختلال در عملکرد یک سیاه رگ داخل کیسه ی بیضه می تواند منجر به واریکوسل شود. در واقع واریکوسل به معنی گشاد شدن سیاه رگ های درونی کیسه ی بیضه است که به آن ها شبکه پیچکی هم ميگويند .

 - واریکوسل معمولاً در زمان بلوغ شکل می گیرد و در طول زمان می تواند بزرگتر شود. اکثر وقت ها واریکوسل اصلاً مشکلی ایجاد نمی کند و بی زیان است. ولی بعضی واریکوسل ها می توانند سبب درد و مشکلات باروری شوند. هرچند واریكوسل در حدود ۲۰ درصد از جمعیت مردانه دیده ميشود ، ولی در جمعیت نابارور( ۴۰ درصد) بسیار رایج است. در واقع، واریکوسل رایج ترین علل تولید ضعيف و کاهش کیفیت اسپرم است.

 - احتمال پیدایش آن در بیضه چپ بیش تر است و این به علت یکسان نبودن آناتومی سمت راست و چپ بدن انسان است. به ندرت واریکوسل در هر دو بیضه رخ ميدهد ولی امکان آن صفر نیست. همچنين باید خاطرنشان کرد همه ی اقسام واریکوسل ها نمی توانند بر تولید اسپرم تأثير بگذارند. خوشبختانه، تشخیص بیش تر واریکوسل ها اسان هستند و بسياري از آنها به درمان احتیاج ندارند. درصورتی که واریکوسل سبب پیدایش علایم شود، می تواند منجر به جراحی گردد.

 - واریکوسل تنها در کیسه ی بیضه رخ ميدهد و بسیار شبیه به واریس پا میباشد . این مشکل می تواند منجر به کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود که در بعضی موردها می تواند سبب ناباروری مردانه و کوچک شدن بیضه ها شود.

* علایم بیماري واریکوسل

بیماري واریکوسل معمولاً بدون علامت بوده و بطور اتفاقی، حين معاينه مشخص می گردد. در معاينه، بزرگی و تورم عروق بيضه، به ویژه در سمت چپ مشهود است و در وضعیت ايستاده و يا افزايش فشار شکمی تشديد می يابد و در وضعیت خوابيده از بين میرود ( در صورتيکه تورم عروق در وضعیت خوابيده از بين نرفت، بايستی به نوع ثانويه آن شک کرد ).

- ورم ها و برامدگی های داخل کیسه بیضه که البته دردناک نیستند.

- رگ های بزرگ شده و پیچ خورده در کیسه بیضه

- درد در ناحیه کیسه بیضه که امکان دارد با نشستن، پاشدن و دیگر کشش های فیزیکی افزایش یافته، در روز شدیدتر شود و زمانی که به پشت دراز می کشید بهتر شود.

- بزرگی بیضه ها

- عدم تقارن بيضه ها

- درد بيضه

- کاهش تعداد اسپرم ها

- توده یا گره ای داخل بیضه که درد ندارد.

- دردی که بعد از فعالیت های شدید بدتر ميشود .

- دردی که با گرمای هوا تشدید ميشود .

* روش تشخیص بیماري واریکوسل

معمولاً پزشک واریکوسل را پس از معاینه ی فیزیکی تشخیص ميدهد . در وضعیت درازکش همیشه نمی توان واریکوسل را حس کرد یا مشاهده کرد. بدین ترتیب پزشک در وضعیت ایستاده و درازکش بیضه های شما را معاینه ميکند . امکان دارد پزشک بر روی شما سونوگرافی بیضه انجام بدهد. این شیوه کمک ميکند تا پزشک وضعیت رگ های موجود در بیضه تان را معاینه کند و عکس دقیق تری از وضعیت تان داشته باشد. زمانی که بیماري تشخیص داده ميشود ، پزشک باتوجه به اندازه ی  توده ی بیضه تان، وضعیت تان را از ۱ تا ۳ گروه بندی ميکند . درجه ی ۱ خفیف تر و درجه ی ۳ حادترین است. اندازه ی توده الزاما روند کلی درمان را مشخص نمی کند، برای این که امکان دارد شما احتیاج به درمان نداشته باشید. ضرورت و شیوه های درمان بر مبنای ميزان ناراحتي یا ناباروری شماست.

* چه طور می توان از پیدایش این بیماري پيش‌گيري کرد؟

- از مصرف غذاهای سودازا خودداری کرده و از پوشیدن لباس های تنگ پرهیز کنید.

- درصورتی که دارای واریکوسل خفیف هستید نیز براي پيش‌گيري از بدتر شدن وضعتان، سرپا نباید بیاستید. کارهای ایستادنی نباید انجام دهید، سماق ، آش سماق ، سرکه و شیره زیاد بخورید.

- درصورتی که دچار یبوست هستید آن را با استفاده از خاکشیر و آب گرم درمان کنید.

* درمان بیماري واریکوسل

ده درصد مردان بعد از سن بلوغ، درجاتی از واریکوسل دارند، ولی همه ی  آنها نیاز به درمان ندارند. درصورتی که واریکوسل براي فرد، عوارضی به وجود آورد ، لازم است درمان انجام شود در غیر این صورت نیاز به درمان نیست.

*  روشهای جراحی:

- شیوه استاندارد طلایی جراحی واریکوسل شیوه اینگوینال میکروسکوپیک میباشد که با برش کوچک پائین شکم، نزديک خارج ریشه آلت و بالای بیضه و با کمک میکروسکوپ انجام ميشود . فواید این شیوه حفظ  سرخرگ و عروق لنفاوی و عصب میباشد و ميزان عود هم کم تر است.

- شیوه جراحی اینگوینال که تقریبا مثل شیوه نخست است ولی بدون میکروسکوپ انجام ميشود و بدین ترتیب عارضه های آن بیش تر است.

- شیوه جراحی رتروپریتوان که با برشی بالاتر از روش قبلی انجام ميشود .

- شیوه جراحی با لاپاروسکوپ که با ایجاد حدود سه سوراخ در شکم و فرستادن گاز به داخل شکم براي ایجاد فضای کافی براي کار انجام ميشود . ولی در این شیوه احتمال اسیب عروق بزرگ یا روده ها یا مثانه و… هر چند ناشایع وجود دارد .

- شیوه آمبولیزاسیون از راه پوست که از راه وریدهای کنار ران بصورت موضعی لخته خون خود بیمار یا کویل یا ماده های سنتتیک و مصنوعي ديگر به داخل وریدها فرستاده میشوند . این شیوه احتیاج به متخصص رادیولوژی حاذق در این زمينه و تجهيزات پیشرفته دارد.

* درمان گیاهی و طب سنتی واریکوسل

- تنها راه درمان مؤثر واریکوسل جراحی است، ولی بعضی درمانهای گیاهی و شیوه های طب سنتی هم براي کنترل این بیماري سفارش شده است که اما درمان صد در صد نبوده ولی در کاهش علایم و جلوگيري از تشدید بیماري جنبه حمایتی دارد.

- براساس با یافته های طب سنتی دوری از استرس، خستگی، گرسنگی و رعایت یک رژیم غذایی کم سودا می تواند در درمان این بیماري موثر باشد. براي کاهش سودا باید از خوردن گوشت گاو، گوساله، پنیر کهنه و ماست ترش، غذاهای سرخ کردنی، بادنجان، چای، فلفل دلمه، عدس و فست فود پرهیز شود.

- استفاده بعضی گیاهان دارویی مثل خاکشیر جوشیده شده روزانه به مدت دو الی سه ماه با کنترل یبوست فرد به کاهش فشار وارد بر عروق ناحیه لگن و کیسه بیضه و پيش‌گيري از تشدید عروق واریسی این ناحیه کمک خواهد کرد. براي استفاده این ماده گیاهی لازم است تا یک قاشق از آن را داخل یک لیوان آب قدری جوشانده و میل کنید. بعضی دمنوش های ديگر مثل گل گاو زبان و سنبل طیب هم می توانند موثر باشند. استفاده ناشتای آب پنیری که به شیوه دستی تهیه ميشود هم در طب سنتی پیشنهاد شده است.

- یکی ديگر از راه‌های طب سنتی واریکوسل ماساژ ناحیه بیضه و قسمت بالای آن با کمک روغن زیتون تصفیه نشده یا روغن کنجد یا مخلوطی از آن دو به آرامی و روزانه است. هرچند زالو درمانی هم براي درمان واریکوسل پیشنهاد شده ولی به علت مشکلات و عارضه های عفونی یا احتمال کم خونی قدری پر خطر بوده و بهتر است برای انجام آن نزد اشخاص غیر متخصص و یا بصورت خود درمانی خودداری شود. حجامت و باد کش هم از شیوه های دیگر پیشنهادی طب سنتی واریکوسل محسوب می شود .

 - باید توجه داشت که هیچ یک از این درمانهای گیاهی و طب سنتی واریکوسل جایگزین درمان پزشکی نبوده و اما استفاده از این روشها بدون مشورت با پزشک مربوطه و بدون دسترسی به اشخاص مجرب و متخصص در این زمينه توصیه نمی شود. . .

پايان مطلب

منبع:بيتوته beytoote.com

مطالب مرتبط

نظرات براي مجله اينترنتي هلو

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی