مجله اينترنتي هلو
درباره مزدا 2 بدانيد / مشخصات مزدا 2

درباره مزدا 2 بدانيد

در اينجا مي خواهيم شما را با مشخصات خودروي جديد شرکت مزدا يعني مزدا 2 آشنا کنيم همراه ما باشيد

به ادامه برويد

مجله اينترنتي هلو - مزدا 2 یک خودروی کامپکت هاچ بک محسوب می‌شود که از جثه‌ای کوچک و جمع و جور برخوردار بوده و در ریف خودروهای اقتصادی و ارزان قیمت طبقه‌بندی می‌گردد.

- نسخه‌ی موجود از خودروی Mazda 2 در ایران به نسل سوم این محصول تعلق دارد و تا مدتی قبل توسط شرکت بهمن در داخل کشور مونتاژ می‌شد. از رقبای این خودرو در بازار ایران می‌توان به محصولاتی نظیر هیوندای i20 و تویوتا یاریس اشاره کرد.

البته باید اعتراف کرد که محصول کامپکت مزدا علاوه بر آن که از اکثر رقبای خود در بازار خودروی ایران کوچک‌تر و سبک وزن‌تر است، در قیاس با آنها به همان نسبت محصول چابک‌تر و تند و تیزتری هم محسوب می‌شود.

به هر حال با توجه به این که خودروهای کوچک و جمع و جور اکنون چند سالی است که در بازار خودروی ایران با اقبال نسبی از سوی بانوان و جوانان مواجه شده‌اند، بد نیست به سراغ نماینده‌ی شرکت مزدا در این بخش برویم و با قابلیت‌های فنی آن بیشتر آشنا شویم.

+ مشخصات فنی خودروی مزدا 2

خودروی مزدا 2 به یک موتور چهار سیلندر بنزینی خطی مدل ZY مجهز است. موتوری مبتنی بر سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری با بهره‌مندی از گنجایش 1498 سی‌سی که نسبت تراکم یک به ده را به نمایش می‌گذارد.

حداکثر توان خروجی موتور به کار رفته در این خودرو معادل 102 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه است. حداکثر گشتاور تولید شده توسط موتور این خودرو نیز معادل 135 نیوتن‌متر با احتساب 4000 دور در دقیقه براورد می‌شود.

نوع سیستم انتقال قدرت خودروی مزدا 2 یک سیستم چهار سرعته‌ی خودکار و مجهز به کنترل الکترونیکی است.

اگرچه در این خودرو از جعبه دنده‌ی تیپ‌ترونیک استفاده نشده است اما جعبه دنده‌ی به کار رفته در آن از کیفیت مناسبی برخوردار بوده و سرعت عکس‌العمل قابل توجهی را به نمایش می‌گذارد.

- اگرچه توان فنی این خودرو در ظاهر چندان بالا جلوه نمی‌کند اما اندازه‌ی کوچک و وزن پایین آن موجب می‌شود که محصول کامپکت شرکت مزدا از شتاب نسبتا مناسبی برخوردار باشد و یک خودروی چالاک و تر و فرز لقب بگیرد.

به طور کل می‌توان به سیستم ترمز و تعلیق خودروی مزدا 2 از نظر کیفیت و کارکرد نمره‌ی قبولی داد. به خصوص سیستم ترمز این خودرو که عملکرد بسیار چشم‌گیری را از خود نشان می‌دهد.

البته با توجه به ذات اقتصادی خودروی جمع و جور مزدا در نوع کنترل و سیستم تعلیق این محصول نوعی تیزی و خشکی محسوس مشاهده می‌شود. هر چند که باید اعتراف کرد خصلت یاد شده تا حدی بر جنبه‌های اسپورت این خودرو می‌افزاید.

در واقع با وجود آن که محصول کوچک جثه‌ی شرکت مزدا یک خودروی اسپورت محسوب نمی‌شود اما به دلیل بهره بردن از قابلیت‌هایی که به آنها اشاره شد می‌تواند تا حدی مورد توجه هواداران محصولات اسپورت قرار بگیرد.

علاوه بر ویژگی‌های مثبتی نظیر چالاک بودن نسبی، خودروی کامپکت و هاچ بک شرکت مزدا از نظر میزان مصرف سوخت نیز عملکرد کم و بیش مناسبی دارد.

متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی حدود 7.5 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. رقمی که در حالت برون شهری و درون شهری به ترتیب حدود 6.7 لیتر و 8.3 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت براورد می‌شود.

به این ترتیب می‌توان خودروی مزدا 2 را یک محصول کوچک جثه و تر و فرز لقب داد که بیش از هر فعالیتی برای پیمودن مسیرهای شهری طراحی شده است. در ادامه می‌توانید مهم‌ترین ویژگی‌های فنی این خودرو را در قالب جدول زیر مشاهده کنید.

+ مشخصات فنی خودروی مزدا 2

طول خودرو     3885 میلی متر
عرض خودرو     1695 میلی متر
ارتفاع خودرو     1475 میلی متر
فاصله‌ی موجود میان دو محور خودرو     2490 میلی متر
فاصله‌ی چرخ‌های جلوی خودرو از یکدیگر     1475 میلی متر
فاصله‌ی چرخ‌های عقب خودرو از یکدیگر     1465 میلی متر
وزن خودرو     1055 کیلوگرم (بدون سرنشین) – 1495 کیلوگرم (با سرنشین)
نوع و اندازه لاستیک خودرو     185.55 R15
نوع موتور خودرو     چهار سیلندر بنزین‌سوز خطی از نوع ZY
گنجایش موتور خودرو     1498 سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو     102 اسب بخار با احتساب شش هزار دور در دقیقه
حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو     135 نیوتن متر با احتساب چهار هزار دور در دقیقه
گنجایش مخزن سوخت خودرو     43 لیتر
نوع سیستم انتقال قدرت خودرو     چهار سرعته‌ی خودکار با کنترل الکترونیکی
نوع سیستم تعلیق خودرو در بخش جلو     استرات به همراه میل تعادل و فنر لول
نوع سیستم تعلیق خودرو در بخش عقب     میله پیچشی
نوع سیستم ترمز بخش جلوی خودرو     دیسکی خنک شونده


معمولا محصولاتی که تحت نام خودروهای کوچک و اقتصادی به بازارهای جهانی عرضه می‌شوند امکانات چندان متنوعی را در اختیار خریداران خود قرار نمی‌دهند.

اما خودرو مزدا 2 به عنوان یک محصول ارزان قیمت و کم ادعا از وجود امکانات قابل قبولی بهره می‌برد. مواردی که می‌توانید مهم‌ترین نمونه‌های آنها را به صورت فهرست‌وار مشاهده کنید.

    برخورداری خودرو از شیشه‌های برقی
    وجود آینه برقی در خودرو
    بهره‌مندی از امکان تنظیم نور چراغ‌های موجود در صفحه‌ی کیلومتر شمار خودرو
    وجود سیستم ضد سرقت در خودرو
    برخورداری خودرو از فرمان الکتریکی که به کنترلرهای چند رسانه‌ای سیستم صوتی مجهز است
    مجهز بودن خودرو به سیستم صوتی برخوردار از قابلیت پخش فایل‌های ام پی تری که از وجود ورودی AUX بهره می‌برد
    وجود سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک در خودرو
    بهره‌مندی از چراغ مه‌شکن در بخش جلوی خودرو
    مجهز بودن خودرو به قابلیت‌های ABS و EBD
    برخورداری از امکان تنظیم زاویه چراغ‌های جلوی خودرو
    بهره‌مندی خودرو از فرمان چرمی
    وجود کامپیوتر سفری و نشانگر دمای خارج از خودرو

البته خودروی مزدا 2 در مقایسه با برخی از محصولات کره‌ای نظیر خودروی هیوندای i20 کاستی‌هایی را هم در زمینه‌ی برخورداری از برخی امکانات و قابلیت‌های کاربردی یا رفاهی به نمایش می‌گذارد. به عنوان مثال در نمونه‌های پایه این محصول هیچ نشانه‌ای از وجود سان‌روف یا قابلیت ESP مشاهده نمی‌شود.

علاوه بر آن تعداد کیسه‌های هوای ایمنی این خودرو نیز تنها به عدد دو محدود می‌شود که به دو سرنشین صندلی جلی این خودرو اختصاص دارد. در حالی که محصولات کامپکت کره‌ای معمولا به چهار کیسه هوای ایمنی مجهز هستند و علاوه بر دو کیسه هوای اصلی بخش جلو کیسه‌های هوای جانبی و پرده‌ای را نیز شامل می‌شوند.

گذشته از این موضوع یکی دیگر از کاستی‌های خودروی مزدا دو آن است که ترمز بخش عقب این خودرو به شکل کاسه‌ای طراحی شده است. این در حالی است که این روزها حتی برخی از خودروهای ارزان قیمت و اقتصادی حاضر در بازار نیز از وجود ترمز دیسکی در هر دو بخش جلو و عقب خود بهره می‌برند.

با این حال امنیت خودروی کامپکت و هاچ بک شرکت مزدا در سطح مناسبی قرار دارد. به گونه‌ای که این خودرو توانسته است از موسسه‌ی ایمنی یورو ان سی ای پی پنج ستاره دریافت کند و نمرات قابل قبولی را در بخش‌های مختلف کنترل کیفیت کسب نماید. حتی می‌توان ادعا کرد که میزان ایمنی این خودرو تا حدی از تویوتا یاریس هم بیشتر است.

در مجموع اگرچه خودروی مزدا دو از نظر امکانات و قابلیت‌هایی که از وجود آنها بهره می‌برد کاستی‌هایی نسبت به برخی از رقبای خود دارد، اما در قیاس با آنها از نظر پاره‌ای ویژگی‌ها سرتر است. بنابراین می‌توان گفت که محصول کامپکت و هاچ بک شرکت مزدا در این بخش نمره‌ی قبولی دریافت می‌کند.

پايان

منبع : دلگرم لينک مستقيم

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی