کم محلي کردن به همسر چه نتيجه اي دارد

دوشنبه 08 شهريور 1395

کم محلي به همسر

کم محلي کردن به همسر چه نتيجه اي دارد

شاید در میان بحث‌های زنانه شما هم این راه‌حل را از زبان دیگران شنیده باشید که توصیه می‌کنند در مواقع ناراحتی و دلخوری از همسرتان به او کم‌محلی کنید و مسیر بی‌تفاوتی را در پیش بگيريد

به ادامه مطلب برويد

کم محلي به همسر

تا به این وسیله وجود مشکل و میزان ناراحتی خود را به او بفهمانید! اما چند درصد از زنان از این شیوه نتیجه گرفته‌اند و آیا این روش درستی برای حل مشکلات است؟ در این مورد نظر محمد رضابیگی، روانشناس بالینی را می‌پرسیم و او توضیحاتی می‌دهد که خواندن آن خالی از لطف نیست!

چرا کم‌محلی؟
حقیقتی که وجود دارد این است که خانم‌ها نسبت به هر مساله‌ای به جای واکنش منطقی، ابتدا واکنش هیجانی نشان می‌دهند؛ این جزو خصیصه‌ها و ویژگی آنهاست. در مورد اختلافات و مشکلاتی که در زندگی با آن برخورد می‌کنند نیز واکنش هیجانی از خود نشان می‌دهند و سعی می‌کنند رفتاری را در پیش بگیرند که احساس می‌کنند می‌تواند بدترین انتقام باشد.
بدترین رفتاری که ممکن است یک خانم از طرف همسرش نسبت به خود تصور کند، این است که اگر روزی شوهرش از او ناراحت شد بدون اینکه حرفی بزند، نسبت به خانم بی‌تفاوت شود و بی‌محلی کند. خانم‌ها از اینکه همسرشان چنین رفتاری کند به شدت ناراحت می‌شوند. البته اگر گله و شکایتی هم در کار باشد، طبیعی است که ناراحت شوند یا واکنش نشان دهند اما اگر همسرشان به آنها کم‌محلی کند، واقعا آزرده خاطر می‌شوند. به همین دلیل چون تحمل این رفتار برای خودشان خیلی سخت است، به نظرشان بدترین نوع ابراز ناراحتی و تنبیه طرف مقابل نیز استفاده از همین ابزار است. در صورتی که این طرز تلقی خانم‌هاست و برای طرف مقابل این بدترین انتقام نیست؛ آقایان شاید بعضی اوقات از این موضوع استقبال هم بکنند.
البته این به واکنش طرف مقابل هم بسیار بستگی دارد، خیلی اوقات مرد اصلا جواب این بی‌اعتنایی را نمی‌دهد و این قضیه ادامه‌دار می‌شود تا جایی که بالاخره خانم خودش را بیرون می‌ریزد و ممکن است تحت فشار عصبی تحمل شرایط، شروع به گریه و زاری کند و به همسرش بگوید که اصلا به او اهمیت نمی‌دهد و... ولی برخی اوقات همسر، درک رفتار با زن‌ها را دارد و همین که کوچک‌ترین تغییری در رفتار خانم می‌بیند سعی می‌کند کارهایی که لازم است انجام دهد. بعضی آقایان نیز صرفا شرطی شده‌اند و وقتی خانم چنین رفتاری نشان دهد سعی می‌کنند به نحوی دلخوری آنها را برطرف کنند. در هر حال، این شیوه برخورد در مورد همه کارساز نیست.

راه‌حل چیست؟
چون روابط بین همسران یک رابطه دوطرفه است باید راه‌حلش نیز در همان رابطه دوطرفه مطرح شود. یعنی اینکه می‌توان به خانم‌ها و آقایان یکسری توصیه در مورد رفتارشان نسبت به یکدیگر کرد اما صحیح این است که دو طرف حضور داشته باشند و با شنیدن یکسری توصیه ها در آن رابطه دو طرفه به درک برسند و راه‌حل آنجا مطرح شود.
اما اگر بخواهیم یکسری نکات کلی را بازگو کنیم توصیه ما به خانم‌ها در زمان ناراحتی از موضوعی این است که برای رسیدن به نتیجه و راه‌حل وقتی طرف آنها یک مرد است برای اینکه خیلی سریع به نتیجه برسند؛ شروع به صحبت راجع به موضوع به صورت شفاف و روشن و مستقیم کنند. اینکه طرف مقابل آنها از لحاظ دانایی، آگاهی، تحصیلات و درک و فهم در چه سطحی باشد، اصلا مهم نیست؛ بهترین راه‌حل این است که قبل از اینکه واکنش احساسی نشان دهند راجع به آن موضوع با همسرشان صحبت کنند.

آقایان چه کنند؟
خالی از لطف نیست که چند نکته را نیز خطاب به آقایان بگوییم. بهترین کاری که آقایان می‌توانند انجام دهند این است که خانم‌ها را درک کنند. وقتی به خانم‌ها توصیه می‌کنیم که شروع به صحبت کرده و به شکل منطقی درباره موضوع بحث کنند، در حقیقت از آنها می‌خواهیم که به زبان آقایان با آنها صحبت کنند تا همسرشان بتواند او را بفهمد و پی به مشکل‌شان ببرند و به نتیجه برسند. متقابلا توصیه ما برای آقایان هم همین است؛ اینکه تلاش کنند تا به زبان خانم‌ها صحبت کنند. خانم‌ها وقتی از چیزی دلخور می‌شوند انتظار دریافت راه‌حل ندارند و وقتی که مشکل‌شان را مستقیما می‌گویند یا با رفتارشان و به طور غیر مستقیم سعی می‌کنند نشان دهند که از موضوعی ناراحت هستند، نمی‌خواهند که شما نصیحت کنید یا راه حلی جلوی پای‌شان بگذارید. تنها چیزی که زنان در این شرایط نیاز دارند، همدردی و درک آن لحظه‌شان است. اگر آقایی ببیند که همسرش امروز متفاوت رفتار می‌کند یا نسبت به او کم توجه است، به جای اینکه بنشیند و صحبت منطقی کند، _برخلاف توصیه‌ای که به خانم‌ها کردیم_ بهتر است فقط به او بیشتر توجه و محبت کند و تلاش نماید تا او را به حرف درآورد

پايان مطلب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ني ني سايت  ninisite.com


مطالب مرتبط

تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به مجله اينترنتي هلو است. || طراح قالب avazak.ir