بشار اسد به ترامپ ديد مثبت دارد

چهارشنبه 26 آبان 1395

بشار اسد

بشار اسد به ترامپ ديد مثبت دارد

بشار اسد رییس جمهوری سوریه با استقبال از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا گفت آمریکای تحت رهبری ترامپ می تواند یک متحد طبیعی برای کشورش باشد

به ادامه مطلب برويد

ديدگاه مثبت بشار اسد به ترامپ

به نقل از گاردین اسد در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی پرتغال (RTP) با اعلام این مطلب گفت در صورتی که دونالد ترامپ به شعارهای انتخاباتی خود در زمینه مبارزه با تروریست ها در سوریه وفادار بماند، آمریکا می تواند یک متحد طبیعی در این زمینه برای کشورش باشد.

بشار اسد گفت: ما نمی توانیم بگوییم او (ترامپ) دقیقا چه کار خواهد کرد.. اما اگر او بخواهد با تروریست ها بجنگد البته که می تواند در زمینه مبارزه با تروریسم همچون کشورهایی چون ایران و روسیه یک متحد طبیعی برای دولت سوریه باشد.

اسد در عین حال گفت دولت کشورش در زمینه عملی شدن وعده های انتخاباتی ترامپ نگاه محتاطانه ای دارد با این حال به گفته اسد شعارهای انتخاباتی ترامپ در زمینه مبارزه با تروریسم در سوریه امیدوار کننده بوده است.

بشار اسد گفت عملی کردن شعارهای انتخاباتی ترامپ – به ویژه در زمینه مساله سیاست خارجی و مبارزه با تروریسم – به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله غلبه ترامپ بر فشارهای نیروهای مخالف برنامه های او  درون سیستم آمریکا و یا فشار رسانه ها که بیشترشان مخالف دونالد ترامپ هستند.

بشار اسد گفت در قضاوت کردن درباره رفتار آینده ترامپ محتاط است، چون او سابقه هیچ فعالیت سیاسی در گذشته را ندارد.

ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود بارها با انتقاد از سیاست آمریکا در سوریه ، خواهان تشدید مبارزه این کشور با تروریسم و گروه های افراطی در سوریه شده است. ترامپ گفته است برای او اولویت اصلی در سوریه نه سرنگون کردن دولت بشار اسد بلکه مبارزه با گروه های افراطی به ویژه داعش خواهد بود.

او گفته است داعش را در کوتاه ترین زمان ممکن نابود خواهد کرد، اما راه های احتمالی و شیوه نابود کردن هر چه سریع تر داعش را نگفته است و در مصاحبه یکشنبه این هفته خود با شبکه خبری "سی بی اس " آمریکا در پاسخ به سوال مجری برنامه که درباره راه های مبارزه با داعش پرسید، گفت او همانند دولت فعلی آمریکا پیش از اقدام استراتژی خود را اعلام نخواهد کرد تا دشمن پیش از اقدام از طرح و برنامه اش آگاه نشود.

ترامپ در جریان مناظره های انتخاباتی خود نیز بارها از اینکه دولت آمریکا هفته ها پیش از حمله به داعش در این باره سروصدا می کند ، انتقاد کرده و گفته بود نباید پیش از انجام حمله آن را اعلام کنیم چون دشمن خود را آماده می کند.

رییس جمهوری سوریه در حالی از انتخاب ترامپ استقبال کرده است که رییس جمهور منتخب آمریکا دو روز پیش از مصاحبه تلویزیونی بشار اسد ، در یک گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با او درباره آینده روابط دوجانبه واشنگتن – مسکو رایزنی کرده و دو طرف در این گفت و گو درباره دیدار دو جانبه در آینده نزدیک گفت و گو کرده اند.

در حالی کشورهایی چون روسیه و سوریه از انتخاب ترامپ استقبال کرده اند که بسیاری از متحدان اروپایی آمریکا پس از انتخابات اخیر در آمریکا شوکه شده اند و از اینکه ترامپ ممکن است در چارچوب همکاری هایی چون "سازمان ناتو" و یا "معاهده پاریس" – برای کاهش گرمایش زمین  - و یا "توافق هسته ای با ایران" عقب گرد داشته باشد، ابراز نگرانی کرده اند.

دیروز باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به منظور فرونشاندن همین قسم نگرانی ها آخرین سفر خود در مقام ریاست جمهوری آمریکا را به چند کشور اروپایی با ورود به شهر آتن یونان آغاز کرده است.

بازنشر : مجله اينترنتي هلو

منبع : عصر ايران


مطالب مرتبط

تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به مجله اينترنتي هلو است. || طراح قالب avazak.ir