دخترانيکه رفتار پسرانه دارند

به علت بروز بودن سايت از صفحات ديگر نيز ديدن کنيد

به سايت مجله اينترنتي هلو خوش آمديد

دخترانيکه رفتار پسرانه دارند

دختراني که رفتار پسرانه دارند

مجله اينترنتي هلو : دختراني که رفتار پسرانه دارند

جامعه شناسان و کارشناسان حوزه روانشناسی معتقدند، تلاش برای همترازی و تصور اینکه پسران از اقتدار و آزادی عمل بیشتری برخورداند از اصلی‌ترین دلایل میلِ برخی دختران به رفتارهای پسرانه است

به ادامه مطلب برويد

دختراني که رفتار پسرانه دارند

تلاش برای تقلید و به تصویر کشیدن رفتارهای مردانه و پسرانه همچون سیگارکشیدن یا قلیانکشیدن، ژست های مردانه، ملبس شدن به برخی از تیپ ها و پوشش‌های پسرانه و غیره از نمونه رفتارهایی است که در میان برخی از دختران رواج دارد.

در ذیل این گزارش تلاش می‌شود در گفتگو با کارشناسان و صاحب نظران روانشناسی و جامعه‌شناسی، دلایل چنین کنش‌ها و واکنش‌هایی از سوی این طیف مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

ریحانه مَکوندی روانشناس با اشاره به تلاش برخی از دختران برای بروز رفتارهای پسرانه اظهار داشت: ریشه‌یابی دلایل و عوامل موثر در ظهور و بروز چنین کنش‌ها و واکنش‌هایی از دو وجه قابل بررسی است.

وی افزود: یکی از دلایل موثر در ظهور و بروز چنین رفتارهایی را باید در دوران جنینی و برخی از تغییرات و عدم تکامل صحیح و اصولی رشد جنین جستجو کرد که واکاوی آن مستلزم طرح مباحث پیچیده و تخصصی بسیاری است که در این مجال نمی‌گنجد.

مکوندی عنوان کرد: عامل موثر دیگر در نمود چنین رفتارهایی به برداشت ذهنی شخص از محیط پیرامونی خویش باز می‌گردد و به واقع برخی از تصورات باعث می‌شود انگیزه بروز رفتارهای مردانه یا پسرانه در دختران جوان پر رنگ شود.

این روانشناس گفت: برخی از الگوهایی که در جامعه معرفی می‌شوند نیز در میل به چنین رفتارهایی تأثیرگذار است و به واقع دخترانی این‌چنینی تلاش می‌کنند باتقلید از الگوهایی که به عنوان چهره‌ها و اشخاص منحصر به فرد و متمایز در جامعه شهره و مطرح هستند خود را همسان و همتراز با الگوهای خویش سازند و به واقع این رفتارها به مثابه ابزاری است که در برداشت و پنداشت چنین دخترانی کاستی‌ها و کمبودهای آن‌ها را پوشش خواهد داد.

وی افزود: عامل موثر دیگر در بروز رفتارهای مذکور را باید آزادی عمل هر چه بیشتر پسران نسبت به دختران جستجو کرد و تقلید از رفتارهای مردانه، از نظر این طیف از دختران روشی محسوب می‌شود که به واسطه آن قادر خواهند بود از برخی قید و بندها رها شوند.

*تبعات و پیامدهای تَاَسی از رفتارهای پسرانه در دختران

صدیقه نوبهار روانشناس و کارشناس علوم رفتاری  با اشاره به تأثیرات مخرب چنین تقلیدهای کورکورانه‌ای از رفتارهای پسرانه اظهار داشت: دختری که تصویری مردانه از خود دارد، قادر نیست در قامت یک زن خانه‌دار، یک همسر موفق و یا یک مادر موثر و توانمند، نقش‌آفرینی کند و به تدریج پیامدهای ناخوشایند چنین رفتارهایی، زندگی شخصی و خانوادگی آن‌ها را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
دختراني که دوست دارند پسر باشند
وی افزود: وقتی هویت جنسی در این دختران در ابعاد روحی، روانی و نوع جهان‌بینی و نگرش به زندگی کمرنگ می‌شود و به نوعی این افراد تلاش می‌کنند با دیگرنمایی، از آن‌چه که واقعیت وجودی آن‌ها است فاصله بگیرند، ظهور و بروز چالش‌های عمیق و مخرب برای این گروه امری بدیهی خواهد بود.

نوبهار عنوان کرد: این دوگانگی که در علم واقعیت می‌توان از آن تحت عنوان عبارت نه این و نه آن یاد نمود، فرد را دچار تردیدها و شکنندگی های خود خواسته‌ای می‌کند که در موارد حاد می‌تواند به افسردگی، انزوا و حتی خودکشی منتهی شود.

وی در خاتمه یادآور شد: نوع تربیتی که در محیط‌ خانه و خانواده بر روی دختران اعمال می‌شود، نقش بسزایی در ظهور و بروز چنین رفتارهایی ایفا می‌کند و به واقع می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین راهکارها در پیشگیری از این عارضه رفتاری را باید در نظام تربیتی خانواده جستجو کرد و در صورت بکارگیری فنون تربیتی اصولی و سازنده به میزان قابل توجهی از ضریب بروز رفتارهای نامتعارف مذکور از سوی دختران و تقلید از جنس مخالف، کاسته خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران جوان

نظرت در مورد اين مطلب چيه؟


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی