close
تبلیغات در اینترنت
کردستان لباس سفيد برف مي پوشد

کردستان لباس سفيد برف مي پوشد

شنبه 04 دي 1395

بارش برف در کردستان

کردستان لباس سفيد برف مي پوشد

مجله اينترنتي هلو : کردستان در 10 روز اول زمستان شاهد بارش های گسترده برف خواهد بود تا روسفیدی پاییز در این استان ادامه داشته باشد.
به گزارش ایرنا، ننه سرما ادبیات فولکلور ایرانی نمادی از فصل زمستان و سرما است و با گفتن این واژه، سفیدی برف در ذهن تمامی ایرانیان نقش می زند و امسال نیز این بانوی سفید موی آمده تا کاهش نزولات جوی کردستان را جبران کند.
بارش برف در کردستان اواخر پاییز امسال شروع شد و رنگدانه های طبیعت جای خود را به سفیدی دادند تا پاییز با روی سفید از مردم خداحافظی کند و ننه سرما نیزتصمیم دارد در 10 روز اول زمستان سفیدی موهای خود را بر دامان طبیعت کردستان بگستراند.

به ادامه مطلب برويد

بارش برف در کردستان

طبق پایش هواشناسی کردستان، میزان بارندگی ها در سال زراعی جاری حدود 64 درصد کاهش نشان می دهد اما شرایط جوی نوید از بارندگی 20 تا 62 میلیمتر برای اول تا هفتم دی ماه می دهد.

طبق اعلام اداره کل هواشناسی کردستان میانگین بارش در سال زراعی جاری تا کنون 97.9 میلیمتر بوده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 276 میلمیتر بوده حدود 64 درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت 156 میلمیتر حدود 37 درصد کاهش داشته است.
به گفته مدیرکل هواشناسی کردستان، پیش بینی می شود مجموعه ای از امواج ناپایدار و بارشی در 10 روز اول زمستان با بارندگی، استان را عرصه تاخت و تاز خود قرار دهند.

طالب حیدری افزود: این پیش بینی بر اساس نقشه های GMT بدست آمده و قرار است این جریان از بعد از ظهر شنبه شروع و تا دوشنبه نیز دوام داشته باشد.

وی گفت: هجوم هوای گرم ومرطوب حاره ای از سمت عراق، اتمسفر سرد فعلی را به سرعت گرم کرده و بارش ها در بسیاری از نقاط به صورت مخلوط برف و باران خواهد بود هر چند در ارتفاعات و گردنه های استان بارش ها عمدتا برفی خواهد بود.
حیدری افزود: بارش روز یکشنبه به دوشنبه سیل آسا و سنگین برآورد شده و قطعا سبب آبگرفتگی معابر و خیابان های شهری و خطوط مواصلاتی و جاده های بیرون شهری می شود.
به گفته وی، دو موج بارشی دیگر متعاقب موج نخست برآورد شده است که پس از اطمینان از زمان شروع و خاتمه فعالیت این امواج، اطلاع رسانی خواهد شد.

در آمار منتهی به یکم دی سال جاری شهرستان های مریوان با 202 میلی متر، بانه با 200 میلی متر، سقز با 144 میلی متر و سروآباد 115 میلی متر بالاترین بارش ها را داشته اند.

طبق این آمار طی سه ماهه اول سال زراعی جاری نیز در زرینه 88 میلی متر، بیجار 79 میلی متر، کامیاران 44 میلی متر، سنندج 40 میلی متر، دهگلان 39 میلی متر و قروه 24 میلیمتر کمترین میزان بارش ها به ثبت رسیده است.

در این گزارش ها قروه با 84 درصد، سنندج با 83 درصد و کامیاران با 82 درصد بالاترین کاهش بارندگی ها نسبت به مدت مشابه خود داشته اند.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از 540 میلیمتر بوده و این مقدار 2 برابر میانگین کشور است

ايرنا


مطالب مرتبط