close
تبلیغات در اینترنت
آنتي بيوتيک مي تواند باعث سنگ کليه شود

آنتي بيوتيک مي تواند باعث سنگ کليه شود

سه شنبه 05 تير 1397
آنتي بيوتيک مي تواند باعث سنگ کليه شود

آنتي بيوتيک مي تواند باعث سنگ کليه شود

آنتي بيوتيک در کنار فوايد زيادي که دارد مضراتي هم دارد که يکي از اين مضرات ايجاد سنگ کليه است که در ادامه شما را بيشتر درباره اين موضوع مي خوانيد

به ادامه مطلب برويد

مجله اينترنتي هلو : بررسی‌ها حاکیست کودکان و بزرگسالانی که از پنج نوع آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند.

   

در این بررسی محققان آمریکایی به مطالعه سوابق پزشکی ۲۵ هزار و ۹۸۱ بیمار مبتلا به سنگ کلیه و ۲۵۹ هزار و ۷۹۷ فرد سالم در فاصله سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۵ پرداختند. همچنین مصرف آنتی بیوتیک‌ها در دو گروه از شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

   

محققان مشاهده کردند مصرف آنتی بیوتیک‌های سولفا، سفالوسپورین‌، فلوروکینولون، نیتروفورانتوئین/ متنامین و طیف گسترده‌ای از پنی‌سیلین با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه مرتبط است.

   

به گفته محققان افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه ناشی از مصرف آنتی بیوتیک‌ها از تاثیر ۲۷ درصدی مصرف طیف گسترده‌ای از پنی‌سیلین تا افزایش دو برابری ناشی از مصرف سولفا متفاوت است.

   

محققان آمریکایی اظهار داشتند: بدون شک آنتی بیوتیک‌ها جان میلیون‌ها انسان را حفظ می‌کنند و برای پیشگیری از مرگ و آسیب‌های جدی ناشی از عفونت‌ها ضروری هستند اما در عین حال این دارو ساختار میکروبیوم بدن و تمامی باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌های موجود در بدن را تغییر می‌دهد و تغییر در میکروبیوم روده و مجاری ادرار با خطر تشکیل سنگ کلیه مرتبط است.

همچنین این خطر در کودکان و نوجوانان بیشتر است.

   به گزارش ژاپن تودی، خطر ابتلا به سنگ کلیه با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کند اما همچنان چند سال پس از مصرف آنتی بیوتیک تاثیر خود را دارد. . . . .

پايان مطلب

منبع : مجله شيرين   www.mshirin.ir


مطالب مرتبط